מתחברים בשמחה לנשמה.

מי צריך להוכיח?

שאלה: למי צריך לתת הוכחה בקשר למציאות אלוקים, המאמין באלוקים או הכופר?

תשובה: נתחיל בבדיחה:

בוא נאזין לדו שיח בין צייר לחברו המעוניין למצוא חן בעיני הצייר:

חבר (מתבונן על בד צבוע) : "תשמע הציור הזה ממש מהמם… תגיד לי איך הצלחת לצייר כזה ציור יפה? אני ממש מתפעל ממך! אולי תוכל להגיד לי כמה זמן השקעת כדי לצייר את הציור המיוחד הזה?"

מביט הצייר בחבירו ומגיב בקול משונה: "סליחה, הבד הזה הוא סך הכל הסמרטוט שבו אני מנגב את המכחולים…"

שלא כמו חברו של הצייר, כולנו יכולים להבחין בין ציור שצוייר בכוונה לבין שפיכת דיו בתם כך על בד, נניח שאתה בתערוכת ציור ואתה רואה נתקל בציור מדהים של כדור הארץ שמש ירח וכוכבים ציור שממש דומה למקור… והנה אחד מהמבקרים בתערוכה פונה לצייר ואומר לו: "תוכיח שאתה ציירת זאת, אולי סתם זרקת מכחולים על בד הציור ו"נוצר" לך ציור של שמש ירח וכוכבים…"

הצייר במקום להיעלב אומר למבקר המוזר : "קח מכחול, קח בד לציור כמה שאתה רוצה ונסה לזרוק מכחולים על הבדים אם יצא לך ציור כזה של שמש ירח וכוכבים אני מביא לך מליון דולר, אבל אם לא יצא לך אתה משלם לי על כל הבד ועל כל המכחולים שבזבזת, מוכן להצעה?"
מי נראה לך שצריך להוכיח הצייר שהוא צייר את הציור או המבקר המוזר צריך להוכיח שניתן להוציא ציור של שמש וכוכבים על ידי זריקת מכחולים על בדים?
אם ציור של שמש וירח אנחנו מבינים שמי שצריך להוכיח הוא הטוען שיתכן ליצור ציור מדהים ללא כוונה, אז בשמש וירח וכדור הארץ האמיתיים שמדהימים ומורכבים יותר מהציור, מי לדעתך צריך להוכיח המאמין שכדור הארץ והירח והכוכבים נוצרו על ידי צייר- בורא או מי שטוען שיתכן שבמקרה נוצר כזה עולם ירח וכוכבים וכדור הארץ וכו'

ונרחיב מעט:

תאר לך שהזמנת אירוע מבעל אולם לצורך שמחת בר מצווה של בנך.

ביום החגיגי אתה מתלבש כהוגן ומגיע עם בנך וכל המשפחה לאירוע החגיגי.

הגעת לאולם, ראית שולחנות ערוכים ומסודרים מפות יפות פרוסות על כל השולחנות, כל הכוסות מסודרים במקומם, עליהם יש מפיונים יפים וצבעוניים, המזלגות והסכינים מסודרים משני צידי הצלחת, בכל שולחן מספר צלחות קבוע מסודרות לכל כסא, בקיצור הכול יפה ומסודר…

והנה בא מולך חברך מהתיכון ה"חכם" ומציע לך הצעה מפתה להפחתת התשלום לבעל האולם:

הוא אומר לך: "לדעתי אתה צריך לשלם רק על האוכל שהאולם מגיש לך, אבל על סידור האולם, סידור השולחנות לדעתי אתה לא צריך לשלם כלל!"

"למה שלא אשלם לו על סידור האולם?" שאלת את חברך מופתע.

"כי בעל צריך קודם כל להוכיח לך שהוא סידר את האולם, מי שרוצה להוציא ממך כסף שיוכיח קודם שמגיע לו" עונה חברך בלא להניד עפעף.

"מה זאת אומרת" אתה מתפלא "האולם מסודר, סימן שמנהל האולם או עובדיו סידרו את האולם, שאם לא כן מי סידר את השולחנות כזה יפה? מי שם עליהם מפיונים? מי שם סכינים ומזלגות בשני צידי הצלחת? מי שם מספר קבוע של צלחות בכל שולחן?"

"אה, זה שהאולם מסודר זה עדיין לא סיבה לשלם לו, הרי יתכן שהסדר נוצר מאליו יתכן שנהייתה רוח פרצים בחלונות והיא הזיזה את השולחנות בצורה מסודרת ואת הכיסאות והכול הסתדר על ידי הרוח שבאה מהיכן שהוא, המזלגות ו.. "

מזל טוב! מזל טוב! תודה רבה שבאת לשמחת הבר מצווה של בני, אחזיר לך בשמחות…" אתה אומר לחברך ומסכם לעצמך שמאז שלא ראית אותו כנראה הוא איבד את שפיותו.

עכשיו בוא נעצור כאן את המקרה, האם לדעתך בעל האולם צריך להוכיח שהוא או עובדיו סידרו את האולם או שחברך ה"מוזר" צריך להוכיח כיצד יתכן אולם מסודר ללא מסדר?
אם תשמע לחברך ה"חכם" ולא תשלם לבעל האולם על סידור האולם, האם טענה זו תתקבל בבית משפט? האם השופט יאמר לבעל האולם תוכיח שאתה סידר את האולם והוא לא הסתדר בעצמו, או שישלח את חברך למקום המתאים לו… ואותך יחייב בכל הוצאות המשפט?

בהתבוננות קלה בעולם שלנו, כולנו יכולים לראות כיצד הוא מסודר (עיין בשאלת הסדר בעולם ותראה כיצד העולם מסודר בצורה מפליאה.)

אם כופר ומאמין היו נוחתים לכדור הארץ, שניהם היו רואים את השמש שמסודרת בדיוק במרחק הראוי כדי שנוכל לחיות כאן, שניהם היו רואים כיצד אחוזי החמצן הם מסודרים כל כך כדי שנוכל לחיות כאן, ועוד דוגמאות רבות, מי לדעתך היה צריך להוכיח הכופר או המאמין? האם הכופר היה אומר למאמין תוכיח שיש מסדר? או שהמאמין היה אומר לכופר, תוכיח איך יתכן שהעולם מסודר ללא מסדר?

כמו שבעל האולם לא צריך להוכיח שהוא סידר את האולם כי כל אחד מבין שלא יתכן משהו מסודר ללא מסדר כך גם בעולם שלנו כל אחד מבין שלא יתכן עולם מסודר ללא מסדר.

מי שצריך להוכיח שיתכן עולם ללא בורא דהיינו ללא מסדר עליו להוכיח ייתכנות של כזה מצב.

לסיכום: על הכופר להוכיח שיתכן סדר מופלא כמו בעולמינו ללא מסדר אלא במקרה, האם יש כופר שיכול להוכיח זאת?

מתוך הספר לכל תשובה

חנות