מתחברים בשמחה לנשמה.

למה מעט מקיימים את כל המצוות?

שאלה: אם התורה אמת מדוע יש הרבה יהודים שלא מקיימים אותה? ביניהם דוקטורים ופרופסורים ואנשים חכמים ואקדמאים?

תשובה: אם התזונה הטבעית היא הכי בריאה מדוע יש הרבה שנוהגים בניגוד להדרכותיה? אם העישון מסוכן (עד כדי כך שכתוב על כל חפיסה "העישון הורג" העישון מסרטן" וכו') אם כן מדוע כל כך הרבה מעשנים?

אתה נוטה לחשוב שיש להם לחילוניים איזו תשובה ניצחת ליהדות, אך זו שמורה עמהם משום מה בסוד. אתה לא יכול להאמין שאין להם תשובה כלשהי, שהרי בלעדי תשובה כזו איך הם מסוגלים לחיות להם כחילוניים מתוך שלוות נפש ובטחון עצמי כזה. מחשבות אלה מפריעות לך לקבל את ההוכחות לאמיתותה של התורה בצורה סופית ומוחלטת.

אינך יחיד בהרגשה זו. לא פעם שומעים בסמוך לסופה של שיחת הסברה הגיונית ומשכנעת בנושא היהדות את הטיעון: "אז אתה רוצה להגיד לי שכל החילוניים במדינה הם משוגעים?!" או בגוון שונה במקצת: "אני לא יודע להפריך את דבריך, אבל אני בטוח שיש איזו תשובה לדבריך, אחרת לא היו כל כך הרבה לא דתיים בעם הזה."

תגובותיהם של אלה מבוססות על ההנחה הפשוטה שאדם נורמלי לא ירוץ קדימה באפלה אלא אם כן בטוח הוא שלפניו כביש מוצק. אדם בר דעת לא יפסע אפילו פסיעה קלה קדימה אם יש לו ספק קל שבקלים שיתכן שהמשך דרכו אינו קרקע מוצקת אלא תהום בעומק של 100 מטר. הנחה זו, עליה הם מתבססים, כה פשוטה וברורה היא עד שאינה טעונה כלל בדיקה. הרי אם היהדות נכונה, כי אז מי שחי כחילוני, בזבז את חייו והפסיד את הנצח.

יותר מזה, גם אם יש סיכוי של אחוז אחד בלבד שהיהדות נכונה, די בכך לחייב את החילוני לחשוב יפה על כל מעשה שלו כדי לא להסתכן. הרי שום אדם הגיוני לא יאכל מאכל אשר יש אפשרות של אחוז אחד שהוא מורעל. אז איך אפשר לאכול ביום כיפור, למשל, אם יש אפשרות של אחוז אחד לקבל עונש כרת? ואם ציבור חילוני כה גדול חי כפי שחילוניים חיים, כנראה שהם בטוחים לחלוטין במלוא מאת האחוזים בצדקת דרכם, כי הרי לא יתכן שציבור כה גדול יפקיר את גורלו, ויחיה בחוסר הגיון מתוך אי-שפיות הדעת.

ההנחה שיש להם בודאי הצדקה מלאה לדרכם נראית ברורה. אך למרות זאת הבה ננסה לבדוק את הדבר.

קשה למצוא במדינה הזאת אדם שאינו יודע על נזקי העישון. הכל יודעים על הקשר בין סרטן לעישון. אנשים משכילים יותר יודעים שהטבק מכיל כמה מאות חומרים מזיקים שונים הגורמים או עלולים לגרום למחלות ולהפרעות גופניות שונות ומשונות. כל מעשן מכיר כמה תופעות שליליות מגוף ראשון. ידוע גם שהצורך בעישון הוא הרגל נרכש ואיש לא נולד איתו.

והנה, למרות כל הנ"ל, לא זו בלבד שייצור מוצרי עישון הוא תעשיה גדולה בארצנו, ומספר צרכני הטבק הוא עצום, אלא שמדי שבוע בשבוע מצטרפים צעירים רבים למעגל המעשנים על אף כל האזהרות. איפה ההנחה הפשוטה והוודאית שכל אדם הגיוני שומר על טובתו ועל בריאותו? לו לפחות מסרה הסטטיסטיקה שמרבית המעשנים הם חסרי ידע והשכלה וקלי דעת ומופקרים. אך לא! כולנו יודעים שעל המעשנים נמנים אנשי מדע ואנשי רוח, אנשים חכמים ונבונים המנהלים כל תחום במדינה. גם רופאים מקומם לא נפקד בין המעשנים, הכיצד? וכי כל אלה איבדו את שפיותם?

בחודש שעבר נהרגו למעלה מששים איש במדינה הקטנה הזאת בתאונות דרכים. עוד מאות רבות נפצעו, ומתוכם ישארו רבים נכים מוגבלים בכושר תנועתם ובכושר עבודתם. רבים יסבלו סבל רב עד סוף ימיהם. קטל זה נמשך חודש אחר חודש במשך שנים. בשנה שעברה נפגעו בתאונות דרכים 25,000 איש. בכל מלחמות ישראל ופיגועיה גם יחד לא נהרגו ונפצעו רבים כל כך כבתאונות הדרכים.

הכל יודעים שאין זה אסון טבע. כל הכבישים מסומנים ומתומררים. רמזורים וסידורים להכוונת התנועה יש לרוב. שום אדם אינו מורשה לאחוז בהגה אלא לאחר שלמד את חוקי התנועה ונבחן עליהם. אילו החליטו ברגע זה כל תושבי המדינה, נהגים והולכי רגל: אנו ננהג לפי חוקי התנועה, לא נעבור באור אדום, לא ננהג במהירות אסורה, נשמור מרחק, נציית לתמרור עצור, לא נעקוף במקום שאסור וכו', הרי בזה חסל סדר תאונות דרכים. כל אלה הכתובים ברשימת העתידים לההרג ואשר שמותיהם יתפרסמו מחר ומחרתיים ולאחר מיכן במסגרות שחורות, כל אלה יבוטל גזר דין המות מעליהם והם ימשיכו לחיות מאושרים בחיק משפחותיהם. רוב הניצולים יהיו אלה שהחליטו לנהוג כהלכה, ובהחלטתם הפשוטה והדורשת כה מעט הם יצילו את חיי עצמם. מה לא מוכן אדם לעשות כדי לא לבלות את שארית ימיו על כסא גלגלים? והרי מה שנדרש כדי להנצל מגורל מר זה הוא כל כך פשוט, כל כך ידוע, כל כך הגיוני ובלתי ניתן לסתירה בדרך סבירה כלשהי.

אם מצפה אתה שהסטטיסטיקה תבשר לך שהנהגים גורמי התאונות הם אנאלפביתים, חסרי השכלה ולקויי שכל, ושאין ביניהם אקדמאים ומנהלים, עורכי דין ורופאים, אנשי עסקים ומדענים, אם מצפה אתה לכך, הרי שתצפה לשווא. חסרי ההיגיון המוכנים בעד רבע דקה של הגעה מוקדמת למחוז חפצם לסכן את חייהם וחיי אחרים בעקיפה מסוכנת, מפוזרים בצורה אחידה, פחות או יותר, בכל שכבות האוכלוסייה, בכל דרגות ההשכלה ובכל דרגות הפיקחות. ואתה שואל (זועק): איפה ההיגיון? איה שפיות הדעת? כל הצבור הגדול הזה הוא חסר דעת?

ההנחה "הברורה" שלא יתכן שאדם, ועוד יותר ציבור, יפעל בחוסר הגיון מוחלט, ויתעלם מן האמת שבה תלויה טובתו ועצם חייו, הנחה זו פשוט אינה נכונה!

לא הגיונית היא הרגשת הביטחון של המעשן המתעלם מן הסכנה הידועה לו בהסתמכו על ציבור המעשנים הגדול ש"בוודאי יש לו תשובה" לסכנות העישון. שום פצוע תאונת דרכים לא ירפא מהר יותר בזכות "כולם עוקפים פה". בהתמודדות בין האדם לאמת אין לציבור הגדול כל משקל.

אילו מקיימי התורה היו מקבלים 500 שח מזומן על כל מצווה, לא היית מוצא יהודי כמעט שלא מקיים מצוות, גם אילו המצוות של התורה היו לאכול גלידה ופיצה וארטיק בכל יום היה אחוז מקיימי המצוות גדול פי כמה וכמה.
למי שצופה מבחוץ נראה מצוות התורה כאילו הם מחייבות לוותר על העולם הזה למען העולם הבא, אבל מבפנים אדם יכול לראות שחיים רוחניים יכולים לספק את חייו כמו ואפילו יותר מרדיפה אחר החומר שהיא רדיפה שאינה נגמרת ואינה מספקת, מצוות התורה אמנם בריאות לגוף ולנפש – אבל דורשות משמעת ומחוייבות ולכן יש הרבה יהודים שלא מקיימים אותה.
היהדות יכלה להיות מאוד מושכת אבל רק כאשר האדם יודע כמה היא תורמת לו, מתי הוא ידע כמה היהדות תתרום לו? רק כאשר הוא בפנים, רק כאשר הוא מקיים את המצוות,זאת אומרת זה מעגל חוזר, רוב העם היהודי לא יודע כמה יהדות יכולה לתרום לו לחייו הפרטיים והמשפחתיים ולכן הוא לא מקיים מצוות וכיוון שהוא לא מקיים מצוות הוא לא יודע כמה היהדות יכלה לתרום לו.

אבל יש סיבה יותר גדולה מדוע רוב העם לא מקיים מצוות התורה- והיא מפני שרוב העם היהודי עדיין לא זכה להסברה נכונה ואמיתית מהי היהדות וכיצד היא יכולה לתרום לחיים שלו. העובדות מדברות שכאשר יהודי זוכה להכיר את התורה ואת המצוות בצורה אמיתית ועם הסברה טובה ונעימה 80% מקבלים את זה, ו- 20% שלא מקבלים אבל מתייחסים לתורה בצורה הרבה יותר מכובדת ונעימה. מידי שנה אלפי יהודים שהיו רחוקים מתורה ומצוות – שומעים הרצאות ומשתתפים בסמינרים וסדנאות יהדות, וכולם יוצאים עם רגש יותר חיובי והבנה והערכה יותר גדולה ליהדות ולתורה.

מקורות שות נר לאלף, בעין יהודית / הרב יוחנן דוד סלומון

חנות