מתחברים בשמחה לנשמה.

למה כדאי לקרוא על שאלות ותשובות בנושא החרדים והמדינה?

שאלה: למה כדאי לקרוא על שאלות ותשובות בנושא החרדים והמדינה?

תשובה: נתחיל בבדיחה קטנה: פעם סופר שכותב ספרים אמר למבקר שביקר את ספרו: "האם בכלל קראת את הספר שלי, כדי לבקר אותי ביקורת כל כך חמורה?"

עונה לו מבקר הספרים: "מה פתאום, אם הייתי קורא את הספר שלך לא הייתי אובייקטיבי"…
שאלת את עצמך פעם האם הידע שלך הוא אובייקטיבי בנוגע לחרדים?

כמה מהידידים שלך הם חרדים? עם כמה חרדים דיברת בחודש האחרון? בשנה האחרונה?

על פי מחקר של הארגון מנוף רוב הציבור החילוני מקבל את המידע שלו על החרדים מהתקשורת.

וכך הסקר:

בסקר שנערך עבור אגודת "מנוף" נמצא: שכ- 78% מהחילונים, מקור המידע שלהם על החרדים הוא על-ידי כלי התקשורת השונים, על-פי החלוקה דלהלן:

38%טלוויזיה, 20% עיתונים, 9% רדיו, 11%קריאה בספרות אחרת ורק 22% הנותרים- מקור המידע שלהם על החרדים הוא מהיכרות אישית.

מציאות חיינו בארץ, יצרה מצב בו המפגש הכמעט יחיד עם היהודי החרדי הוא:

או ברחוב, או באמצעות כלי התקשורת.

ברחוב – דרך פגישה אקראית, בודאי אין אפשרות להכיר את החרדים, וגם לא לפַתֵּחַ כנגדם עוינות.

אך באמצעות התקשורת – אתה תכיר את החרדים רק כפי שהתקשורת רוצה שתכיר, היא תעצב את דמותם בצורה הכי שלילית כרצונה וכוח השפעתה הוא גדול. היא מסוגלת להפריך את כל מה שהאמנת בו.

המציאות היא שאתה ורוב העם שומעים רק צד אחד, הצד של התקשורת החילונית. וכפי נראה להלן הם מנסים לתת הרגשה שהם אובייקטיבים, אך רוב הציבור היום כבר לא "אוכל" את זה, והמאזינים והצופים שמים לב לנטייתם האנטי דתית של לא מעט אנשי תקשורת.

בסקר שערכו אגודת "מנוף"[1] עלתה השאלה כדלהלן: "האם אתה חושב שמרבית או חלקם של אנשי התקשורת הם אנטי דתיים?"

התוצאה מדהימה מבחינת יחס הציבור החילוני אל אנשי התקשורת למיניהם : 79% (!) אכן סבורים שהתקשורתנים, הינם בצורה זו או אחרת אנטי דתיים, בעוד שהחרדים חשים כך ב – 81%.

אז דווקא אם תשמע את הצד השני – מה יש לדתיים לומר, תוכל להיות יותר אובייקטיבי. כרגע השקפת עולמו של הציבור החילוני בנויה על מקורות מידע שברובם הם אנטי דתיים.

מתוך מסקנות הסקר: "הסקר מלמד ברורות התקשורת וסילוף העובדות מצידה (כשמדובר בחרדים) אינה מקובלת על הציבור הרחב בצורה שהתקשורתנים היו מקווים שתהיה מקובלת… מסקנה זו מעניקה ל"מנוף" אפשרות נאותה לבוא בדברים עם הגורמים השולטים בתקשורת ולנסות למתן את גישתם העויינת, המסלפת והתוקפנית. זאת ועוד, טוב לדעת שהציבור בארץ מבוגר יותר מן התקשורת שלו. הערכתו של החילוני הממוצע את הציבור החרדי (כפי שנראה להלן), היא הרבה יותר מאוזנת ומציאותית מזו המשתקפת ברדיו, בטלויזיה ובעיתונות.

מסכת התעמולה האנטי דתית לא הרסה כליל את לבו של הציבור הרחב. קיימת עדיין אפשרות להביא בפניו מידע מדויק ואמין, שישקף נאמנה את עמדות התורה והיהדות החרדית, בכל נושא השנוי במחלוקת העולה על הפרק".

לכולנו חשוב האחדות בעם היהודי, לכולנו חשוב שתהיה הסכמה רחבה על כמה שיותר נושאים, שהרי אנחנו עם אחד, כולנו לא מעוניינים בשנאת אחים ובמלחמת אחים חס ושלום, וכאשר תוכל לשמוע מה יש לצד החרדי לומר בין אם תקבל את הדברים ובין אם לא תקבל את התשובות מה שבטוח תוכל להבין את הלך החשיבה של החרדים ובכך להגביר את ההבנה בין יהודי ליהודי.

בהמשך אביא סידרת שאלות על החרדים שנשמעות בתקשורת ומפי אנשים ואשתדל להסביר מה שאני יודע, אשתדל להתייחס לכל שאלה בנושא דת ומדינה ולכל הטענות על החרדים.

כמובן שאני לא דובר ולא מוסמך לדוברות אבל מה שאני מנסה הוא להרבות אהבה ואחווה בין אחים ואני בטוח שיש תשובות יותר טובות ממה שאביא, אבל זהו תרומתי להרבות אהבה ואחווה בעם היהודי.

הערה חשובה לסיום : גם אם עוד לא קראת את התשובות וגם אם התשובות שלי לא יתאימו לך וגם אם יישארו לך עוד שאלות על החרדים אין זה צריך למנוע ממך מללמוד את מורשת ישראל ומלהתחבר לבורא בתפילה ובמצוות שהרי לחרדים אין את ההגמוניה על התורה או על הקשר עם הבורא, כי התורה שייכת לכל יהודי ולכל עם ישראל מכל מין ובכל מצב, בכל מקום ובכל מגזר.

[1]אגודת מנוף – היא ארגון הסברה יהודית, המוציא לאור חומר יהודי מגוון בנושאי יהדות, דת ומדינה, יחסי דתיים חילונים, תקשורת בישראל, תורה ומדע ועוד. נושא הסקר היה: "תדמית החרדים בתקשורת הישראלית" שנערך בהזמנת מנוף על ידי מר חנוך סמית.

חנות