מתחברים בשמחה לנשמה.

למה יש לשמור מצוות בעולם הזה?

למה יש לשמור מצוות בעולם הזה?

שאלה: מה יש לכם הדתיים בעולם הזה, הכל אסור לכם, בשבת אתם נעולים בבית, ביום חול אסור לכם לעשות הרבה דברים, אני בתור חילוני יש לי את הכל!

הערה חשובה: כשכתבתי שומר מצוות, כוונתי לשומר מצוות באמת שאינו "מעגל פינות" ושמאמין בבורא עולם בכל ליבו, ושלמד ולומד את השקפת התורה, כמובן שזו דרגה גבוהה, וכולנו משתדלים לעלות ולהגיע לדרגה זו.

קודם אכתוב את הנקודות בקיצור לאחר מכן ארחיב ואסביר כל נקודה בפני עצמה.

שלווה תמידית: לשומר מצוות יש אפשרות להגיע לחיי שלווה תמידית.

הנאות גשמיות: לשומר מצוות יש האפשרות להגיע להנאות גשמיות ולשלוט בהם מבלי שהם ישלטו בו.

חוויות רוחניות: לשומר מצוות האפשרות להגיע להנאות וחוויות רוחניות.

מימוש עצמי: לשומר מצוות יכול להגיע להישגיות אמיתית ומימוש עצמי.

מטרה לחיים: לשומר מצוות יש מטרה לחייו ולעמו והסבר למשמעות החיים.

הדרכה לתיקון עצמי: לשומר מצוות יש הדרכה מהיצרן (בורא עולם) איך לתקן את עצמו, את מידותיו את מעשיו.

הדרכה לזוגיות: לשומר מצוות יש הדרכה מהיצרן (בורא עולם) כיצד להתנהג עם אשתו, כיצד לכבד אותה, כיצד לגרום לה הנאה, איך לפייס אותה וכו'

הדרכה לחינוך ילדים: לשומר מצוות יש הדרכה מהיצרן (בורא עולם) כיצד להתנהג עם ילדיו, איך לחנך אותם, איך ליצור משמעת בבית, איך להנחיל את מסורת אבותיו את התורה הקדושה, איך גרום להם שיכבדו אותו ויהיו עם דרך ארץ וכו'

ועכשיו נעבור סעיף סעיף:

הערה :צריך לקיים את המצוות לא בגלל שיהיה לנו דברים טובים בעולם הזה אלא בגלל שזה אמת, זה שאנחנו זוכים לדברים טובים בזכות שמירת מצוות זה מצוין אבל לא הדבר העיקרי.

לשומר מצוות יש אפשרות להגיע לחיי שלווה תמידית.

תאר לך שארנולד שוורצנגר הוא הידיד האישי שלך, תאר לך שיש לך שומר ראש אישי בגובה ורוחב של מקרר אמקור והוא הולך לידך לכל מקום שאתה הולך, מציע לך את עזרתו בכל מצב שצריך, בנוסף לכך שהוא חזק מאוד בכוחו, הוא חכם מאוד בשכלו והוא בעל רמת הפיקחות והאינטליגנציה הגדולים בעולם , כיצד תרגיש ליד שומר הראש המיוחד הזה, יותר שלוו ממה שאתה מרגיש כיום?

בואו נתבונן מעט מכוחו של בורא עולם ואז נבין כיצד אנחנו יכולים להגיע לשלווה:

בורא עולם הוא חזק מכל חזק ,דמיין את האדם החזק ביותר בעולם הכפל את זה במיליארד פעם ולא תגיע למיליונית אחוז מכוחו של בורא עולם.

הטוב מכל הטובים בעולם, דמיין את הדמות הכי טובה בעיניך הדמות בעלת הלב הכי נעים ועכשיו הכפל את זה במיליארד מיליארדים ולא נגיע לחלק הכי קטן מהאחוז של מידת טוּבו של בורא עולם.

החכם מכל החכמים הגדולים בעולם, דמיין לעצמך את האדם הכי חכם שאתה מכיר, את בעל הזיכרון הכי טוב שאתה מכיר הכפל זאת פי מיליארד פעם ועדיין לא הגענו למיליונית אחוז של חכמתו של הבורא.

דמיין שאתה צועד ליד אדם הכי חזק בעולם הכי חכם בעולם ועם הלב הכי טוב בעולם, והוא אוהב אותך ושומר עליך וגם כשהוא לא עוזר לך אתה יודע שזה לטובתך כי אתה יודע בטוח שהוא טוב, האם היה מאושר ממך? האם היה משהו עם שלווה יותר גבוהה ממך?

כשאדם יודע ומרגיש בכל ליבו את אהבת הבורא, את כוחו, טובו, וחוכמתו של מלך המלכים- הוא מתמלא בשלווה ומנוחה כי הוא יודע שהכול מושגח בפרטי פרטים וגם אם עשו לו עוול שהוא לא יכול לשנות, הוא יודע שהכול לטובתו.

האם לאדם הלא מאמין יש את האפשרות לחיות בשלווה? מפעלים נסגרים, פשיטות רגל, פיגועים, אסונות, מחלות, אפילו אדם שחושב שיש לו ביטחון בכספות שבבנק, והנה גם אותם הצליחו לפרוץ, מי שבוטח בתרופות והנה הרבה תרופות לא תמיד עוזרות, העולם משתנה, מה שהיה למעלה יכול ברגע להיות למטה, וכן להיפך, מגדלי התאומים שהיו סמל לביטחון ולעוצמה כלכלית וחומרית קרסו והינם לאפר, אז מי יכול להרגיע להרגשת ביטחון? אם אדם בוטח בדבר משתנה ולא תמידי אז הוא לכל יכול לחיות בשלווה, לעומת זאת הבוטח בבורא עולם שהוא תמידי וקיים לעולם ולא מסיר השגחתו לרגע, הוא יכול להרגיש את השלווה.

לא לחינם מחקרים שנעשו מצביעים על כך שחייהם של גברים ונשים המקיימים את מנהגי אחת מהאמונות העיקריות ארוכים יותר. כמו כן, הם סובלים פחות משבץ, ממחלות לב, מהתקפי חרדה ומדיכאון קליני. גם המערכת החיסונית שלהם מתפקדת טוב יותר, לחץ הדם שלהם נמוך יותר והסבירות שיתאבדו נמוכה בהרבה מהממוצע בכלל האוכלוסייה. (עיתון ה- "ניו ריפבליק" 14.07.99)

לשומר מצוות יש האפשרות להגיע להנאות גשמיות מבלי להשתעבד להם.

אלוקים כן רוצה שנהנה רק באופן הנכון ובמינון המתאים, התורה נותנת לנו את הגדרים והסייגים כדי שלא נזיק לעצמנו לבריאותינו ולחיינו.

האלוקים נקרא בשם "אבינו שבשמים", בדיוק כפי שההורים שלנו רוצים שנזכה לטוב ביותר, ה' רוצה עבורנו את אותו הדבר, המילה "תורה" פירושה "הוראות", היא תורת החיים, הוראות כיצד לחיות. כל מחשב מסופק עם ספר הדרכה עב כרס, שבלעדיו אנו אבודים. החיים הרבה יותר מסובכים (גם למי שאינו מתמצא במחשבים) ואם ברצוננו להפיק את המרב מהחיים, ערכת הוראות בהחלט יכולה לסייע לנו. במשך למעלה משלושת אלפים שנה התורה לימדה אותנו כיצד לחיות חיים של משמעות והנאה.

אם כן למה יש הוראות וסייגים? בוא נתבונן רגע:

כמעט כולנו אוהבים פיצה נכון? כולנו אוהבים גלידה נכון? מי לא אוהב? תחשוב רגע…

כן, מוכר הפיצה, למה? כי הוא אכל אותה ואכל אותה עד שבסוף הוא "אכל אותה" והיא נמאסה עליו, תאר לך את אוריל'ה הילד הקטן שאכל ואכל סוכריות ללא סוף במסיבת יום הולדת ולאחר מיכן הוא שכב מתפתל 3 ימים במטה מרוב כאבי בטן.

אלוקים יצרן העולם יודע מה טוב ומה לא טוב בעולם שהוא עצמו יצר ולכן הוא נתן לנו חוברת הוראות כיצד להנות מבלי להשתעבד להנאות, מבלי להזיק לחיינו, לגופינו ולילדינו.

אלוקים ברא בעולם פירות טעימים, מאכלים מכל הסוגים והגוונים, הוא ציווה אותנו לברך על כל מאכל לפני שאנחנו אוכלים על מנת שנרגיש שזו מתנה מבורא עולם שאוהב אותנו והוא נתן לנו את הפרי והטעם הטעים שבו, ולא רק זה, כשיהודי מברך הוא גם מקבל שכר על ברכתו ויש לו גם הנאה וגם שכר בעולם הבא על ברכתו, כשאדם אוכל סטייק ומכוון בזה על מנת שיהיה לו כוח בזה לעשות את שליחותו בעולם, הוא מעלה את החול לקודש, הוא מעלה את הסטייק מהנאה ברובד הנמוך הגשמי לרובד הגבוה הרוחני.

לעומת זאת אדם שלא מאמין, ומרגיש שאין לו גבולות כשהוא משיג הנאה מסוימת אין מי שמדריך אותו מתי להפסיק ואין לו גבול ואז הוא יכול להרוס את עצמו את חייו את חיי משפחתו, תאווה והנאה מדבר אחד נגמרת וממנה נולדת תאווה להנאה יותר חזקה כי דרגת ההנאה של אתמול כבר לא מספיקה היום ומכאן ועד השתעבדות לחומר הדרך קצרה.

גם בסוף ימיו האדם הלא מאמין מצטער כי הוא נזכר כיצד פעם היו לו הנאות והיום אין לו, כי אצלו הכל מתחיל ונגמר איזה הנאה יש לו כאן ועכשיו, ואז במקום שמחה שתמלא אותו שזכה להגיע לאריכות ימים הוא יכול להרגיש דיכאון על מה שהיה לו והיום אין לו.

הרעיון הוא, שבתענוגי עולם הזה אין הנאה מושלמת ואושר נצחי, כי כששואפים למשהו וכשמגיעים אליו מתרגלים,

ותוך זמן קצר דועכת ההנאה. שוב מחפשים "קרבן" חדש לשאוף כדי להתאכזב בסופו של דבר.

חוויות רוחניות: לשומר מצוות האפשרות להגיע להנאות וחוויות רוחניות.

אלוקים נתן לנו הרבה אפשרויות לחוויות רוחניות אם זה בשבת אם זה בחגים אם זה בכל יום בתפילה בכוונה ובהשתפכות נפשית לבורא, לא לחינם אלפי אנשים ומשפחות שהתארחו בשבתות בבתים של שומרי מצוות או בסדנאות להכרת יהדות – ציינו שמעולם לא הרגישו הנאה וחוויה רוחנית כזו.

השקט מצלצולי פלאפון וטלפון, השחרור מההשתעבדות לחומר, החוויה שבאיחוד המשפחה,ההנאה שבהקשבה אחד לשני ללא הפרעה חיצונית, המימד הרוחני העמוק שמעולם לא נתנו להם לטעום ולהרגיש.

הרב קוטלר זצ"ל הגדיר את המניע הפנימי של היציאה לבילויים ואמר: "כל רדיפת התענוגים (הגשמיים) אינה אלא להפיג את העצבות הבאה מתוך החושך של החומר" (הקדמת "משנת רבי אהרון").

התורה נותנת לנו הדרכה כיצד לספק את שתי צדדי אישיותנו את הרובד הגשמי ואת הרובד הרוחני, אם נתעלם מצרכיו של אחד מהם, זה יכול להזיק לנו, אדם שמתעלם מצרכי נפשו, אדם שמשתיק את זעקת נשמתו, עלול בסוף להרגיש את עצמו עצוב ומדוכא בלא להבין מדוע? מה גרם לו להרגשה זו? הוא יכול ללכת לפסיכולוגים, פסיכיאטרים, אבל בדומה למי שאיבד יהלומים בביתו והוא מסתובב ברחוב ויחפש את יהלומיו בעוד שעליו לחפשם בביתו. כך אנו יכולים לחפש תשובות אצל מי שאינם מכירים את הרבדים של חיינו, רק היצרן בורא עולם יודע ומדריך אותנו בתורתו בספרי ההשקפה והקבלה שביהדות ניתן ללמוד כיצד בנויה נשמתנו, וכיצד עלינו לספק אותה.

אפשר לקחת כדורים לשמחה, אבל האם הם מביאים לשמחה? גם אם אדם ייקח סמים להזיות אבל האם הם נותנים מציאות או חזיונות תעתועים שלאחריהם נמצאים בדיכאון יותר גדול?

מימוש עצמי: לשומר מצוות האפשרות להגיע להישגיות אמיתית ומימוש עצמי.

מהי הישגיות אמיתית? הישג אמיתי הוא דבר שגם לאחר שהשגת אותו הוא נשאר אצלך ויש לך הנאה ממנו, על פי התורה כל מעשה טוב הופך אותך קודם כל לאדם יותר טוב והוא מתורגם ישר לחיי נצח, עשית מצווה?- נהפכת לאדם יותר טוב ובנוסף שמור לך שכר בעולם הבא, שיפרת את מידותך, עזרת לחבר בעבודה או בכיתה? נהיית אדם מושלם יותר , עכשיו אתה יותר קרוב לאלוקים שיא השלמות.

נסה להיזכר בפעמים שעזרת למשהו שלא על מנת לקבל ממנו משהו, אני מניח שגם היום אתה נזכר בהנאה של שמחת הנתינה, מדוע? כי הנתינה הפכה אותך לאדם טוב יותר.

לעומת זאת כיצד אדם בעולם החומר יכול להרגיש שהשיג הישג אמיתי?

גם בהישגים בחיי היום יום, נניח אדם השיג מכונית יוקרתית, האם זה הישג אמיתי? הרי מחר מחרתיים הוא יתרגל ואז ירצה מכונית יותר חדשה, כל הישג גשמי מוביל בסופו להרגשה של חסר ורצון למלא אותו במשהו יותר "מכובד" יותר יוקרתי, אבל האם זה הישג אמיתי?

בואו נאזין לדו שיח בין חיים לרחמים:

חיים: למה אתה עובד?

רחמים: כדי שיהיה לי כסף.

חיים: למה אתה רוצה כסף?

רחמים: כדי שיהיה לי מה לאכול.

חיים: למה אתה אוכל?

רחמים: כדי שיהיה לי כוח לעבוד.

חיים: ולמה אתה עובד?

וחוזר חלילה.

אדם קם בבוקר עובד כמו חמור בכדי שיהיה לי כסף לגדל את ילדיו, שיגדלו ויעבדו כדי שיהיה להם כסף לגדל את ילדיהם, מה יהיה בסוף מה הם משיגים מכל המעגל הזה?

בוא נעיין במעגל המעניין הבא:

הילד לומד בבית ספר – כדי להוציא להצליח במבחנים – כדי להוציא ציונים טובים – כדי שתהיה לו תעודה טובה – כדי שיוכל לעלות לכיתה הבאה – כדי שבכיתה הבאה יצטרך ללמוד כדי להצליח במבחנים – כדי להוציא ציונים טובים – כדי שתהיה לו תעודה וכך כל הכיתות עד: כדי שהוא יוציא תעודת בגרות – כדי שיוכל להתקבל לאוניברסיטה – כדי שבאוניברסיטה יצליח במבחנים – כדי לקבל ציונים טובים – כדי להמשיך בסמסטר הבא ולמה? –

כדי שיוכל להתפרנס להביא פרנסה לבית – כדי להוליד עוד ילדים שיתחילו את המעגל המפרך הזה ללמוד בבית הספר ולהבחן במבחנים וכו' וכו' כדי שגם הם בסוף יולידו ילדים ושוב אותו מעגל מפרך.

האם זו הישגיות אמיתית?

כשאדם מגיע לגיל 70-60 שנה והוא מסתכל אחורה על חייו, למה הוא חי? להיכן הוא שואף? למה הוא הביא ילדים כדי יעשו שוב ושוב את אותו מעגל האינסופי הזה?

מטרה לחיים: לשומר מצוות יש מטרה לחייו והסבר למשמעות החיים.

הבט סביבך לכל חפץ בביתך יש מטרה: הכסא עליו אתה יושב כרגע, נבנה למטרה מסויימת- כדי לשרת אותך, השולחן שמולך, נבנה בצורה הנוחה ביותר למענך, כדי שתוכל לאכול, ללמוד לקרוא לכתוב עליו, הפלורוסנט שמעליך מיועד במטרה להאיר לך את מעשיך, וכך גם העט שבכיסך, נייר המכתבים שבמגירתך, הבית, המקרר, המכונית, לכל אלו יש מטרה מהפרט הפשוט ביותר עד הפרט המורכב ביותר.

כולם נועדו לשרת אותך, לכולם יש מטרה, מי יותר חשוב אתה או החפצים שבביתך, אתה מבין ויודע שאתה יותר חשוב מכל החפצים הנמצאים בביתך, האם הגיוני שאתה תחיה ללא תהיה מטרה? האם הגיוני שחיים שלך לא תהיה משמעות?

לפני כמה שנים נערך בצרפת משאל דעת קהל, לפי תוצאות המשאל הודו 89% מן הנשאלים, כי האדם זקוק למשהו למענו יחיה" (האדם מחפש משמעות, פרופ' ויקטור פרנקל)

לאדם השומר מצוות יש מטרה ברורה לחיים, התורה הדריכה אותו והתוותה לו את הדרך להגיע למטרת חייו, בתורה יש הסבר: למה אנחנו חיים, בשביל מה לקום בבוקר ועבור מה להלחם, מה מטרת המצוות, בספרי הקבלה מוסבר שלכל נשמה יש פקיד ייחודי מיוחד בחיים שאף אחד בלעדיו לא יקיים אותו, תפקיד שמותאם לכישרונותיו של כל אדם, לכל אדם שנשלח לעולם הוא נשלח עם כלים לקיים את שליחותו-משימתו-ייעודו, כמו לכל חייל בצבא יש הוראות כלליות איך להתנהג ומי האוייב, כמו כן לכל חייל יש תפקיד ייחודי עליו הוא מופקד כך גם ביהדות לכל נשמה יש תפקיד בסיסי שעליה לקיים והוא קיום המצוות ובנוסף יש תפקיד ייחודי המתאים לאופייה של הנשמה, לסביבת החיים בה האדם נולד, לדרגת האינטליגנציה שהוא קיבל וכו'

האם לאדם הלא מאמין יודע את משמעות חייו? מישהו נתן לו כלים או ידע להגיע לזה?

הדרכה לזוגיות: לשומר מצוות יש הדרכה מהיצרן (בורא עולם) כיצד להתנהג עם אשתו, כיצד לכבד אותה, כיצד לגרום לה הנאה, איך לפייס אותה וכו'

בישראל אחוזי הגירושים הם נסקו ללמעלה מ- 50% , כל זוג שני בממוצע מתגרש

בארצות הברית הסטטיסטיקה אחוז הגירושין מראה על 110% (שאדם אחד מתגרש יותר מפעם אחת)

ומה המצב אצל שומרי המצוות 2% בלבד, האם שאלת את עצמך מדוע? נכון יש טענה שכיוון שלא נהוג להתגרש בציבור שומרי המצוות ולכן יש לחץ חברתי שלא להתגרש, טענה זו נכונה במידת מה אבל עדיין לא ניתן להסביר על ידי טענה זו פער כזה עצום אם היה הפרש של 5% או 10% היה ניתן להסתפק בתירוץ זה, אבל הפער הוא גדול פי 50 ! מה סוד ההצלחה של חיי הנישואין של שומרי המצוות, האם הם נולדו בצורה שונה? האם אין להם יצר האנוכיות? האם כולם נולדו עם מידות טובות להעניק לתת לבן זוג? התשובה היא שלא, בכלל לא, לכולנו יש יצרים, לכולנו יש רצונות ומידות שיכולים לפגוע בזוגיות אבל מה יש לשומרי מצוות, יש את הדרכת היצרן! יש את הדרכת הבורא, היוצר של העולם שברא את האיש והאשה, הוא יודע כיצד לשמר את האהבה, כיצד למנוע קונפליקטים בחיי הזוגיות.

נכון, במבט ראשון נראה שהתורה הגבילה את חיי שומרי המצוות, אבל האמת שהם למענינו לטובתנו, וחיי הנישואין הם דוגמא חיה לכך, להלן נפרט כמה סייגים ונראה את יתרונותיהם:

סייג: טהרת משפחה, ישנם זמנים מסוימים שיש איסור על בני הזוג לגעת אחד בשני ולקיים חיי אישות. מהסתכלות חיצונית סייג זה נראה שלילי אבל אם נתבונן מעט נראה את זה באור אחר. תאר לך שני ילדים, ילד אחד אוכל פעם בשבוע גלידה ואילו האחר יכול לאכול כל יום כל הזמן, איזה ילד לדעתך יותר נהנה מהגלידה? גם בנישואין כאשר הכל מותר כל הזמן, בני הזוג יכולים לקוץ אחד בשני, ומכאן ועד פגיעה בזוגיות הדרך קצרה, בנוסף מצוות טהרת המשפחה גורמת גם לשיפור התקשורת הזוגית, אחוז גבוה של גירושין נובע מבעיות בתקשורת בין בני הזוג, אבל על ידי קיום מצוות טהרת המשפחה בני הזוג לומדים להכיר צדדים נוספים ועמוקים באישיותם של בן זוגם הצד הרוחני.

שהרי עולם החומר וההנאה החומרית חוסמים לעיתים מאיתנו היכרות עמוקה יותר את בן הזוג, אבל כאשר בני הזוג עושים הפסקה מהתדר הגשמי, ומכוונים את עצמם לתדר הרוחני הם משוחחים ביניהם ולומדים להכיר אחד את רצונו של השני, את שאיפותיו, מה מפריע לו, ממה הוא נהנה, איך לשפר את הקשר בין בני הבית, בין הילדים ועוד.

זו רק דוגמא אחת, כמובן שניתן להרחיב את ההסבר לעוד ועוד מצוות, אבל אין כאן המקום.

הדרכה לחינוך ילדים: לשומר מצוות יש הדרכה מהיצרן (בורא עולם) כיצד להתנהג עם ילדיו, איך לחנך אותם, איך ליצור משמעת בבית, איך להנחיל את מסורת אבותיו את התורה הקדושה, איך לגרום להם שיכבדו אותו ויהיו עם דרך ארץ וכו'

בבתי הספר התורניים, הילדים לא באים עם סכינים, אחוז האלימות הוא ממש אפסי, מדוע? האם הילדים שבבתי ספר התורניים נולדו פחות שובבים? האם אין להם יצר לעשות תעלולים? ודאי שלא!

כל ילד יש רצון לשובבויות, אבל על ידי הדרכה מהבורא ניתן לדעת כיצד לתעל את הרצון הזה לכיוונים חיוביים , לא יעזרו וועדות דוברת או כל ועדה אחרת, בלי הדרכה של היצרן אי אפשר להגיע לתוצאות הרצויות.

גם בנושא אלימות, הילד לא נולד אלים ולא נולד תוקפן, הוא לומד זאת מסביבתו, כאשר בסביבתו משדרים לא שאין זה רצון בורא עולם שיפתרו בעיות על ידי אלימות, הוא מחפש דרכים יותר חיוביות לפתור בעיות, אבל כאשר אומרים לילד אל תהיה אלים וסביבתו אלימה למה שלא יהיה גם הוא אלים? כך הוא לומד מהטלוויזיה, מהחברים בבית הספר.

הדרכה לתיקון עצמי: לשומר מצוות יש הדרכה מהיצרן (בורא עולם) איך לתקן את עצמו, את מידותיו את מעשיו.

פעם פרופסור שומר מצוות תלה מודעה באוניברסיטה שמי שרוצה ללמוד חכמת חיים סינית עתיקה שיבוא לסידרת שיעורים, והסטודנטים הגיעו והתפעלו מכל שיעור, איזה עומק איזו חכמה, לאחר כמה שיעורים, מודיע להם הפרופסור הודעה מרעישה, החכמה שלימדתי אתכם היא החכמה שלכם היא של המורשת שלכם, החכמה הם ממשניות פרקי אבות, במשניות אלו יש את אימרותיהם של גדולי חכמינו, ידע עמוק מתוך התורה שנכתבה על ידי היצרן של העולם למענינו כדי שנוכל לדעת כיצד לתקן את נשמתינו.

(הפרופסור לא סיפר להם בהתחלה שזו חכמה יהודית, כי ידע את כל הסטיגמות הלא נכונות שטופלים על היהדות)

לשומר מצוות יש הדרכה כיצד לשפר את עצמו, כיצד להגיע ליחסי אינוש טובים, כמובן שישנם שומרי מצוות שלא מתנהגים כראוי, אבל זה לא בגלל שהם שומרי מצוות אלא למרות שהם שומרי מצוות, זה כמו אדם שקנה מחשב ולא עיין בחוברת ההדרכה, אז שלא יתפלא פתאום על וירוסים ותקלות במחשב, אם היה קורא את הוראות היצרן היה לו יותר קל.

כך גם אם תראה שומרי מצוות גם אם הם עכשיו לא שלמים אבל ללא תורה הם היו הרבה פחות שלמים ואם היינו כולנו לומדים את הדרכות התורה הנמצאות בספרים הקדושים היינו הרבה יותר מושלמים.

כל מי שיעיין בהדרכה של שמירת הלשון ממש לא יכול שלא להתפעל מההתחשבות והרצון של בורא עולם שנאהב אחד את השני ושנכבד את הזולת ולא נדבר עליו רעות, כמובן שיש עוד הרבה דוגמאות להדרכת התורה כיצד לקיים חברה מתוקנת ומושלמת.

סיכמתי כאן מספר דברים שיש לשומר מצוות בעולם הזה, וזה בנוסף לשכרו בעולם הבא.

למען סיכום המאמר אחזור על מה שיש לשומר מצוות בעולם הזה:

שלווה תמידית: לשומר מצוות יש אפשרות להגיע לחיי שלווה תמידית.

הנאות גשמיות: לשומר מצוות יש האפשרות להגיע להנאות גשמיות ולשלוט בהם מבלי שהם ישלטו בו.

חוויות רוחניות: לשומר מצוות האפשרות להגיע להנאות וחוויות רוחניות.

מימוש עצמי: לשומר מצוות יכול להגיע להישגיות אמיתית ומימוש עצמי.

מטרה לחיים: לשומר מצוות יש מטרה לחייו ולעמו והסבר למשמעות החיים.

הדרכה לתיקון עצמי: לשומר מצוות יש הדרכה מהיצרן (בורא עולם) איך לתקן את עצמו, את מידותיו את מעשיו.

הדרכה לזוגיות: לשומר מצוות יש הדרכה מהיצרן (בורא עולם) כיצד להתנהג עם אשתו, כיצד לכבד אותה, כיצד לגרום לה הנאה, איך לפייס אותה וכו'

מתוך הספר לכל שאלה תשובה

חנות